بخاری پلت‌سوز چوبي راندمان بالا

نام شرکت:پژوهشگاه نیرو
نام محصول:بخاری پلت‌سوز چوبي با راندمان بالا
نام محقق:مهدی رضایی
تاریخ اتمام پروژه:98
خلاصه طرح:یكي از فناوري‌هاي تبديل انرژي سوخت پلت چوبي به گرما، استفاده از بخاري‌هاي پلت‌سوز مي‌باشد. بخاري پلت‌سوز يك سيستم احتراق خودكار است كه براي كار كردن نياز به پلت‌هاي چوبي و برق و يك دودكش جهت تخليه گازهاي احتراق دارد. بخاري پلت‌سوز همانند يك گرماساز كار مي‌كند و به همين دليل نيازي به سيستم تأمين گرما از طريق گردش آب ندارد.
بخاري پلت‌سوز در مقايسه با بخاري‌هاي چوب‌سوز مدرن و قديمي، راندمان احتراق و راندمان حرارتي بالاتري دارند. راندمان كلي بخاري‌هاي پلت‌سوز معولاً بين 75 تا 90 درصد و بعضاً بالاتر مي‌باشد. بخاری طراحی شده در این پروژه دارای اجزای زیر می‌باشد:
* محفظه احتراق: كه شامل آتشدان (كه سوخت در حال احتراق را در خود نگه مي‌دارد) و محفظه‌اي براي سوختن و چرخش گازهاي حاصل از احتراق پيش از هدايت به سمت مجراي خروج دود است.
* مدار هواي احتراق: شامل كانال‌هايي است كه هواي مورد نياز براي احتراق را تأمين نموده و به محفظه احتراق هدايت مي‌كند. سپس دود و گازهاي حاصل از احتراق را به كمك يك فن (فن احتراق)، پس از گذراندن از روي مبدل حرارتي، به بيرون هدايت مي‌كند.
* مدار هواي انتقال حرارت: شامل كانال‌ها و مجاري است كه هواي اتاق را توسط يك فن دمنده (فن انتقال حرارت) به سمت مبدل حرارتي و از آنجا به فضاي داخل اتاق هدايت مي‌كند.
* سيستم تغذيه اتوماتيك سوخت: از يك مخزن ذخيره سوخت (پلت چوبي) و مارپيچ تغذيه كه وظيفه هدايت سوخت به داخل محفظه احتراق را بر عهده دارد تشكيل مي‌شود.
* مبدل حرارتي: وظيفه هدايت گرماي هواي حاصل از احتراق به هواي انتقال حرارت را بر عهده دارد.
* سيستم جمع‌آوري و تخليه خاكستر : كه شامل خاكستردان و سيني تخليه خاكستر بوده و هر چند وقت يكبار بايد تخليه شود.
* سيستم كنترل: كه وظيفه تأمين برق مورد نياز موتورهاي الكتريكي و همچنين كنترل عملكرد اجزاء مختلف سيستم را بر عهده دارد.
ارزش افزوده:• راندمان بالا
• سهولت استفاده
• عملكرد خودكار
• توليد مقدار خاكستر پايين
• قابليت تنظيم توان خروجي و گرم شدن سريع محيط نصب بخاري
• هزینه تمام شده بسیار پایین‌تر نسبت به نمونه‌های خارجی
Top بازگشت به منوی اصلی