تجهیز شناسایی مشکلات سطوح شبکه توزیع مبتنی بر هوش مصنوعی

نام شرکت:شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد
نام محصول:تجهیز شناسایی مشکلات سطوح شبکه توزیع مبتنی بر هوش مصنوعی
نام محقق:هاشم قربان پناه
تاریخ اتمام پروژه:98
خلاصه طرح:به طور کلی فناوری Augmented Reality علم قراردادن عناصر مجازی‌سازی شده در کنار تصاویر حقیقی است که توسط دوربین به شکل همزمان در کنار یکدیگر به فرد ارائه می‌شود. البته با اعمال دسترسی‌های کنترلی و نظارتی همزمان بر روی عناصر و تجیزات مجازی‌سازی شده و ایجاد تعامل همزمان بین عناصر واقعی و مجازی در یک نگاه.
سیستم‌های پردازش داده، می‌توانند عناصر را در محیط واقعی از طریق الگوریتم‌های شناسایی پیشرفته و هوش مصنوعی شناسایی کرده و از طریق اتصال به بانک‌های اطلاعاتی، داده‌های مربوط به هر بخش را در کنار قطعه شناسایی شده نمایش داده و کاربر از این اطلاعات استفاده نماید. عملا یک محیط چندرسانه‌ای مدرن در اختیار کاربران سیستم‌ها قرار می‌گیرد که قبل از ایجاد این فناوری، هرگز برای افراد فراهم نشده بود.
سیستم این محصول یک هسته نرم‌افزاری (هوش مصنوعی) مبتنی بر (DL) Deep Learning و فاز یادگیری است که امکان دریافت اطلاعات به صورت لحظه‌ای و آنلاین از دوربین وجود دارد. تاکنون تشخیص و شناسایی 3 قطعه با دقت عملکرد بالای %90 توسط این هسته نرم‌افزاری انجام شده است. در صورت پیاده‌سازی سخت‌افزاری، می‌توان هسته مذکور را بر روی پردازنده‌هایی با معماری ARM نیز راه‌اندازی کرد.
کتابخانه طراحی شده می‌تواند پس از توسعه و افزوده شدن تک تک قطعات مورد استفاده در سطح شبکه، بر روی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پیاده‌سازی شود. سیستم مذکور با بهره‌گیری از پردازش آنلاین تصاویر، اشیاء موجود در محیط را شناسایی کرده و بسته به نوع قطعه و نیازهای تعریف شده در برنامه کاربردی می‌تواند داده‌های کنترلی، پایش و اطلاع‌رسانی را به کاربران راه دور یا تیم‌های کاری در محیط ارائه نماید. به طور کلی این محصول در بخش‌های زیر قابل استفاده می‌باشد:
تعمیرات و نگهداری پیشرفته، کنترل و پایش وضعیت تجهیزات شبکه، مدیریت دارایی‌های فیزیکی شرکت‌ها، افزایش سطح ایمنی محصول
همچنین این محصول در کلاس فناوری‌های پیشرفته قرار می‌گیرد و در جمع 5 فناوری برتر تا سال 2030 معرفی شده است.
در مجموع، کلیه شرکت‌های توزیع در گام اول و در صورت توسعه هسته نرم‌افزاری و هوش مصنوعی در قدم بعدی، می‌توان این محصول را در کلیه صنایع نیز توسعه داد.
ارزش افزوده:• سازگاری با محیط‌های پردازش تصویر استاندارد مشابه Open CV
• کاهش هزینه‌ها در بخش نسل جدید هوشمندسازی سیستم‌ها
• کاهش هزینه‌های ساخت و تولید کتابخانه دیجیتال قطعات سطح شبکه برق برای اولین بار در ایران و ارائه آن مبتنی بر یک پلت‌فرم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژه به کلیه شرکت‌های فعال در سطح صنایع برق جهت استفاده‌های کاربردی خود
• حذف هزینه‌های واردات تجهیزات مشابه
• بومی‌سازی محصول در داخل کشور و امکان فروش محصول به سایر سازمان‌ها
• بهبود سطح کیفی خدمات در شبکه توزیع

 

Top بازگشت به منوی اصلی