نرم افزار پیکربندی بهینه دینامیکی شبکه فشار متوسط شهرستان اراک در بستر GIS و DIGSILENT

 

نام شرکت:شرکت توزیع نیروي برق استان مرکزي
نام محصول:نرم افزار پیکربندی بهینه دینامیکی شبکه فشار متوسط شهرستان اراک در بستر GIS و DIGSILENT
نام محقق:دکتر علی اصغر قدیمی
تاریخ اتمام پروژه:1399
خلاصه طرح:این ماژول با زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته و حدود 3000 خط برنامه در این ماژول استفاده شده است. این ماژول به صورت خودکار مختصات مورد نیاز شبکه فشار متوسط را از نرم‌افزار GIS گرفته و نقشه موجود را در نرم‌افزار DIgSILENT پیاده‌سازي می‌کند. نقشه موجود در نرم‌افزار DIgSILENT آماده انجام انواع تحلیل‌ها و محاسبات الکتریکی می‌باشد. این ماژول قابلیت انجام محاسبات، بدون باز کردن نرم‌افزار DIgSILENT را دارد. این حالت براي کاربرانی که با نرم‌افزار DIgSILENT آشنایی ندارند بسیار مناسب می‌باشد. همچنین قابلیت ارائه فایل نقشه نرم‌افزار DIgSILENT را نیز دارد. از این رو کاربرانی که آشنا به نرم‌افزار DIgSILENT هستند نیز می‌توانند از این فایل در نرم‌افزار DIgSILENT به صورت مستقیم استفاده کنند. در طراحی ماژول خطاهاي موجود در نرم افزار GIS (از قبیل روي هم افتادگی خطوط و مقره، جزیره‌اي بودن کلیدهاي شبکه و ...) لحاظ شده است. این المان‌هاي شبکه به همراه مختصاتشان در خروجی نرم‌افزار گزارش داده می‌شوند تا کاربر براي رفع مشکل در نرم‌افزار GIS اقدام نماید. همچنین خود این ماژول قابلیت حل این مشکلات را دارا می‌باشد. این ماژول طی خروجی‌هاي گرفته شده قابلیت اطمینان بالایی را نشان داده است و نقشه موجود را تمام و کمال و بدون هیچ کم و کاستی تبدیل می‌کند. همچنین کارائی و بهره‌وري بالاي این ماژول یکی از نقاط قوت آن می‌باشد که در زمان بسیار کمی قابلیت انتقال نقشه شبکه توزیع را دارا می‌باشد. همچنین در موارد مختلف نرم‌افزار تست شده که خروجی‌هاي مطابق با نقشه موجود در GIS را رائه داده است. این محصول در شرکت‌هاي توزیع نیروي برق تمامی استان‌ها قابل استفاده می‌باشد. همچنین در بخش‌هایی که نیاز به شبیه‌سازي شبکه، بررسی نقاط ضعف و قوت الکتریکی شبکه نیاز می‌باشد می‌توان از این ماژول استفاده نمود.
ارزش افزوده:• در مورد مهمترین مزیت رقابتی این ماژول، می‌توان به انتقال تمامی المان‌هاي مورد نیاز شبکه با جزئیات کامل و همچنین زمان عملکرد بسیار کوتاه انتقال نقشه شبکه توزیع اشاره نمود.
• این محصول می‌تواند در تمامی شرکت‌هاي توزیع نیروي برق کشور و همچنین شرکت‌هایی که در صنعت برق فعالیت دارند مورد استفاده قرار گیرد.
• این محصول از لحاظ فنی تمام المان‌هاي مورد نیاز در شبکه را بدون کم و کاست وارد کرده و همچنین مدت زمان انجام این پروسه به طور میانگین حدود 5 دقیقه می‌باشد که عملکرد بسیار قابل قبولی است.
• از لحاظ اقتصادي براي هر انتقال نقشه شبکه توزیع، هزینه‌هاي به نسبت بالایی دریافت می‌شود که با داشتن این نرم افزار شرکت‌هاي توزیع می‌توانند خودشان بدون هیچ دردسري این کار را انجام دهند.
• کار با این ماژول بسیار ساده و آسان می‌باشد، به طوریکه که با چند کلیک می‌توان شبکه مورد نظر را از نرم‌افزار GIS به نرم‌افزار DIgSILENT منتقل نمود.
 
Top بازگشت به منوی اصلی