دستگاه تشخیص اتصالات سست (ترموویژن)

نام شرکت:شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
نام محصول:دستگاه تشخیص اتصالات سست (ترموویژن)
نام محقق:سجاد لطیفی
تاریخ اتمام پروژه:96
خلاصه طرح:

اتصالات سست یکی از مهمترین دغدغه‌های شرکت‌های توزیع و انتقال قدرت بواسطه مشکلات ایجاد شده توسط آنها می‌باشند. انجام بازدید‌های برنامه‌ریزی شده یکی از راه‌های جلوگیری از خسارات ناشی از قطعی برق، خرابی تجهیزات، سوختن تابلوها، کلید فیوزها، کابل‌ها و دیگر تجهیزات در شبکه‌های توزیع و همچنین تلفات انرژی در صنعت برق می‌باشد. با توجه به اینکه بسیاری از قطعی‌های ناخواسته مربوط به اتصالات و جمپرها و کابل‌ها و کلمپ‌های متصل به تجهیزات است، ایجاب می کند که علیرغم بررسی چشمی و سرویس و آچارکشی این نوع اتصالات، از دستگاه ترموویژن جهت بررسی مقدار دمای آن تجهیز نیز آگاه شویم. لذا در این پروژه دستگاه ترموویژن بصورت بومی توسعه داده شده است. این دستگاه شامل 2 برد می‌باشد: برد آردوینو برای تشخیص نقاط حرارتی موجود در تصویر، و برد دوم (برد اصلی) برای بارگذاری سیستم عامل اندروید. این دستگاه دارای یک لنز با ساخت نواورانه می‌باشد و در ایران و خارج از کشور کاملا نو و جدید می‌باشد. دقت دستگاه به صورتی می‌باشد که قادر است مشکل اتصال غیرایمن را شناسایی کرده و به کاربر دما و موقعیت را نشان می‌دهد. یک سیستم ترموویژن معمولا انرژی تشعشعی اجسام را که به صورت امواج الکترومغناطیس ساطع می‌شود به سیگنالهای ویدئویی – الکترونیکی تبدیل می‌کند، این سیگنال‌ها بعد از تقویت به قسمت ویدئو دوربین منتقل گردیده و از آنجا بعد از تقویت مجدد بصورت تصاویر واضح در روزنه چشمی دیده می‌شود. دستگاه فوق ساختار انعطاف‎پذير دارد، به این معنا که شخص کاربر می‌تواند به سادگی تمام نقاط خرابی را شناسایی کرده و سپس توسط دستگاه آن را به مرکز انتقال دهد. علاوه بر این، این دستگاه دارای ضریب امنیتی بالایی می‌باشد و سیستم عامل آن غیرقابل دسترسی می‌باشد. مزایای محصول نسبت به نمونه خارجی به این صورت است که کار با دستگاه‌های ترموویژن خارجی سخت بوده ولی دستگاه فوق بسیار ساده و در عین حال دقیق می‌باشد. لازم به ذکر است دستگاه فوق در چندین بازدید با نمونه های خارجی (آمریکایی و چینی) مقایسه شد و توانست با قابلیت‌های منحصر به فرد خود که شامل انتقال دیتا به مرکز و همچنین شناسایی نقاط به صورت هوشمند و دستی می‌باشد، امتیاز بالایی را دریافت کند.

ارزش افزوده:

• با بررسی امواج مادون قرمز ساطع شده از تجهیزات، نقاط داغ را شناسایی کرده و نمایش می‌دهد و این یکی از مزیت‌های عمده این دستگاه است که بدون قطع تجهیزات و عدم اتصال به وسیله خاصی با قرائت میزان دمای آن نقطه و مقایسه با دمای محیط و شرایط می‌توان میزان اهمیت نقطه مورد بررسی را سنجید و جهت رفع عیب آن طبق یک برنامه از پیش تعیین شده اقدام نمود و از قطعی‌های احتمالی بخصوص در زمان پیک بار جلوگیری به عمل آورد.
• بسیار سبک و با کارایی بالا تولید شده که با استفاده دوره‌ای از آن در پست‌های برق درصد بالایی از عیوبی که رخ خواهند داد را می‌توان پیشگیری نمود.
• رقیب داخلی برای این محصول وجود ندارد.
• ترمویژن‌های موجود برای اتصال به موبایل نیازمند اتصال Gadget هستند ولی طرح حاضر بدون استفاده از Gadget به موبایل آندروید اپراتور وصل می‌شود.
• برد نمونه‌های خارجی 100 متر است ولی برد نمونه طرح حاضر 250 متر می‌رسد.
• پشتیبانی از زبان فارسی، قابلیت ارسال داده به مرکز و قابلیت شناسایی وضعیت کارمند توسط مدیر مربوطه در صورت نیاز
• دستگاه فوق نسبت به نمونه خارجی مقرون بصرفه می‌باشد و همچنین کاربرد زیادی نسبت به نمونه خارجی می‌باشد.
• طراحی ساده و در عین حال شیک و قابل حمل و ساده
• شناسایی دقیق محل خرابی توسط نشانگر دستگاه
• کارکرد باتري حداکثر 8 ساعت در کاربری ترکیبی و مداوم و عایق در برابر مخاطرات محیطی

 

Top بازگشت به منوی اصلی