دستگاه تشخیص میدان دید و سنسور مه

نام شرکت:شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
نام محصول:دستگاه تشخیص میدان دید و سنسور مه
نام محقق:دکتر ه‍ژير قاسم‌نژاد، دکتر رامين رزمديده، و مهندس رضا چاووشيان
تاریخ اتمام پروژه:95
خلاصه طرح:حسگر تشخیص میزان مه و یا دستگاه دیدسنج ابزاری برای اندازه‌گیری ضریب خاموشی جو و نیز تعیین رنج بصری است. راه‌اندازی این دستگاه با ارسال یک پرتوی انرژی هم‌راستا و نازک (معمولاً پرتوی لیزر) می‌باشد. در طرف دیگر، گیرنده‌ای با میدان دید کم در فاصله مشخص و محاسبه شده‌ای میزان انرژی دریافت شده را تشخیص و میزان مسیر انتقال و یا به عبارتی ضریب خاموشی تعیین می‌گردد. به کارگیری این دستگاه در جاده‌ها و مسیرهایی که امکان تشکیل مه و کاهش دید وجود دارد، بسیار در کاهش مصرف برق مؤثر می باشد زیرا در این محل‌ها در صورت عدم تشخیص زمان تشکیل مه می‌بایست کلیه چراغ‌های مه‌شکن به طور دائم روشن باقی بمانند. همچنین در صنایع هوانوردی و کشتیرانی نیز کاربردهای زیادی در دنیا دارد که به طور کلی موجب کاهش قابل توجه مصرف برق، افزایش امنیت جانی و مالی و کاهش حوادث مرتبط خواهد شد.
در این حسگر یک پرتوی لیزری با زاویه 90 درجه نسبت به گیرنده ارسال می‌شود. این پرتو به مولکول‌های آب معلق در هوا برخورد کرده و به جهات مختلف منعکس می‌شوند. پرتوهای منعکس شده در دید گیرنده قرار گرفته و میزان نوری که به گیرنده رسیده نسبت مستقیمی به تعداد مولکول‌ها داشته و از این طریق میزان مه موجود در محیط اندازه‌گیری خواهد شد. تاثیرات دما و نور محیط نیز با استفاده از روش تغییر شدت نور لیزر و اندازه‌گیری مجدد حذف می‌شوند. این روش درحال حاضر کاربردی‌ترین و دقیق‌ترین روش موجود بوده به طوریکه تمام سازندگان سنسورهای میزان دید از این روش استفاده می‌کنند.
ارزش افزوده:• به کارگيری اين دستگاه در جاده‌ها و مسيرهايی که امکان تشکيل مه و کاهش ديد وجود دارد بسيار در کاهش مصرف برق مؤثر می‌باشد.
• ساير کاربردهای مشابه اين دستگاه درصنايع هوانوردی و کشتيرانی می‌باشد که درمجموع امنيت جانی را نيز به دليل کاهش حوادث در اين مکان‌ها بالا می‌برد.
• تکنولوژی به کار رفته در این مدل از جدیدترین نسل این سنسورها می‌باشد که از دقت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند.
• قیمت پایین‌تر نسبت به نمونه خارجی
• رقیب داخلی برای این محصول وجود ندارد.
• قیمت تمام شده بسیار پایین‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی
• قابلیت نصب در تمامی جاده‌ها، بزرگ‌راه‌ها و تونل‌های کشور
Top بازگشت به منوی اصلی